AWF Wrocław chyba nieprzypadkowo lubi zielony kolor. To barwy naszej uczelni, naszych boisk i również naszego zielonego podejścia do środowiska. Nasza uczelnia niewątpliwie ma piękny kampus. Dużo zieleni i drzew, przestrzeń do wypoczynku i gier sportowych. Doceniamy to, ale i również dbamy: przycinamy, plewimy, czyścimy i sprzątamy.
A teraz kiedy szaro i buro nie myślcie, że nasza społeczność akademicka spoczęła na laurach. Działamy – służbowo i prywatnie, aby nam wszystkim było miło.
Grabienie
Trzymamy w czystości miejsca, które tego wymagają, tj. boiska sportowe, drogi i chodniki – dla bezpieczeństwa. Miejsca, które tego nie wymagają pozostają zasypane. Liście bowiem ocieplają grunt, chronią rośliny oraz żyjące w glebie małe pędraki czy jeże. Specjalne miejsca zimowania dla jeży, to pryzmy wcześniej ususzonych liści zabezpieczonych przed działaniem wiatru siatką. Mamy takie miejsca na terenie naszego kampusu, oznaczyliśmy je specjalną tabliczką.
Tabliczką również oznaczyliśmy siedlisko kozioroga dębosza (największy owad występujący w naszym kraju), który jest objęty ochroną.
Nasadzenia
Nasze drzewa nie tylko zdobią przestrzeń uniwersytecką, ale także pełnią istotną rolę w zatrzymywaniu emisji dwutlenku węgla, co przyczynia się do walki z globalnym ociepleniem.
W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy sadzenie drzew. Przy pomocy firmy Konar Dominik Pęcherski oraz Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni pana Piotra Redy do końca roku będziemy mieli 37 nowych drzewek.
Dokarmianie ptaków
Chcąc pomóc przetrwać ptakom zimowy trudny czas, zainstalowaliśmy karmiki dla ptaków. Wrzucamy braciom mniejszym ziarniste przysmaki – pszenicę, kukurydzę, sezam, siemię lniane, słonecznik czy owies. Do klubu pozytywnie zakręconych powinna zostać zgłoszona ekipa Biura Zamówień Publicznych. Tam dzień zaczynają od uruchomienia stołówki dla swoich sikorek, zięb, raniuszków, kowalików, kopciuszków, rudzików, sójek, wróbelków i mazurków. W zamian przez cały dzień pracy towarzyszy im ptasi trel i ptasi taniec indywidualny oraz w układach. Piękny widok – warto się udać na ukojenie skołowanych nerwów, nie takie zamówienia publiczne straszne.
Budki lęgowe
To zadanie wzięła na siebie ekipa Erasmusa. Ich naczelne hasło ‘Erasmus goes green’ przecież zobowiązuje. Jakiś czas temu w czasie międzynarodowych warsztatów opowiadali o ptaszkach, które żyją na terenie AWF, o ich zwyczajach i potrzebach. Studenci własnoręcznie wykonali i przyozdobili budki lęgowe. Kolejną porcję budek Erasmus właśnie przekazał do sekcji administracyjno-gospodarczej, która zaimpregnuje drewno i około stycznia/lutego zawiesi domki na wybranych drzewach.
I oby do wiosny…
Tekst: Monika Ilecka -Folcik (Erasmus)
Działania zielone wspierają: Monika Grochowska, kierowniczka sekcji administracyjno-gospodarczej oraz mgr Roksana Barczyk, specjalistka ds. ochrony środowiska i administracji
Pozytywnie zakręcone z BZP: Wioletta Koziarzewska i Aleksandra Hanczyn