Strona główna / Wszystkie / Wizyta kadry akademickiej i studentów z University of Wisconsin-River Falls, USA

Maj to wyjątkowo pracowity miesiąc dla biura Erasmus. To ulubiony moment na wyjazdy i przyjazdy oraz wydarzenia specjalne, w których Erasmus musi (bo chce) wziąć udział. I tak oto, w dniach 14-22 maja 2023 gościliśmy nauczycieli akademickich oraz studentów z uczelni University of Wisconsin-River Falls, USA.
Współpracę zainicjował w roku 2014 James Gostomski, certyfikowany nauczyciel National Board i laureat nagrody NASPE Stars, profesor o polskich korzeniach. Rozwijamy ją w ramach programu ERASMUS+  (Akcja KA107, wymiana z uczelniami partnerskimi poza Unią Europejską). Obecnie koordynatorem tego projektu po stronie amerykańskiej jest Paul Shirilla, profesor i kierownik katedry Health and Human Performance.

Amerykańscy studenci weszli w nasze życie akademickie z uśmiechem na twarzy i ekscytacją, gotowi na wyzwania. Codziennie mieli zaplanowane zajęcia zarówno dydaktyczne, jak i integracyjne oraz ekologiczne. Dołączyli do naszego kluczowego wydarzenia „Przewietrz się na Olimpijskim” i ramię w ramię z polskimi studentami pracowali na stoiskach gier i zabaw dla dzieci. Uczestniczyli w naszych AWF-liach, zjedli śniadanie z Rektorem i po cichutko potańczyli z polskimi studentami (sillent disco). Nasi goście odwiedzili również Szkołę Podstawową nr 65 gdzie oglądali szkolną infrastrukturę oraz poprowadzili zajęcia językowe dla klas siódmych. Nasze wrocławskie dzieci pięknie sobie radziły z językiem angielskim, zarówno na festynie sportowym, jak i w szkole.

Nasza uczelnia zaprosiła studentów na pierwsze międzynarodowe warsztaty ekologiczne, w których udział wzięli studenci programu Erasmus, polscy i zagraniczni. Na poważnie (i z przyjemnością) traktujemy priorytetowe hasło tej edycji programu Erasmus: „Erasmus goes green”. Na zajęciach wysłuchaliśmy prezentacji o ptaszkach, które mieszkają w okolicy AWF a następnie budowaliśmy budki lęgowe. Budki zostały podpisane przez uczestników a z następną wiosną liczymy na maluchy. Będziemy śledzić rozwój sytuacji.

W miłym towarzystwie czas szybko płynie – to prawda. To było 10 intensywnych dni, mamy nadzieję, że jeszcze raz spotkamy się w takim gronie. Naszym partnerom z USA dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

A przy projekcie pracowali:

• Dr Urszula Szczepanik – przygotowanie oraz opieka nad studentami w czasie festynu sportowego „Przewietrz się na Olimpijskim”
  • Dr Sara Wawrzyniak wraz z Magdaleną Węgrzyn – polskie tradycyjne gry i zabawy
  • Dr Anna Malska-Śmiałowska – tańce kowbojskie z seniorami
  • Dr Krystian Rubajczyk – wycieczka po Centralnym Laboratorium AWF
  • Mgr inż. Monika Ilecka-Folcik – koordynacja całości.

Dobra robota!